Bia 6 – 80×100 cm
1449 kr
Passar bland annat till Rottweiler och Schäfer.
Yttermått: 80 x 100×15 cm
Liggyta/Innermått: 60 x 80 cm
Tjocklek botten: 5 cm
Bia Original
Bia Original är vår klassiska modell.
Konstlädret gör bädden enkel att rengöra, den är allergivänlig och det håller bädden fri från odör. Loppor och annat kryp får inte fäste i bädden så någon slags antilopp-behandling som har blivit populärt på senare år behövs inte.
Bottenplattan skyddar hunden mot mankar och bäddens fasade kanter ger hunden både höft, rygg och nackstöd. Kanten fungerar även som en inbyggd huvudkudde där hunden kan lägga upp huvudet när den vill ha span på familjen, flocken. Detta är nedärvt från hundens varggener där vargarna rullade ihop sig för att sova tungt men gärna vilade med huvudet högt för att hålla koll på omgivningen.
Vart ska jag placera hundbädden?
Placera din Bia bädd där hunden verkar trivas. Ibland kan det vara bra att prova olika positioner innan ni hittar den bästa platsen där hunden slappnar av mest. Hunden och människan har inte alltid samma syn på vad som känns mest tryggt. De vill gärna vara med familjen, deras flock, så att de känner sig delaktiga och har uppsyn på familjemedlemmarna. Här kommer den inbyggda huvudkudden i Bia väl till användning.
Kan enkelt kläs med ett överdrag i sammet (Bia Royal), bomull (Bia Cotton) populära Rib, möbeltyget Skanör eller gosig pilé.
Material
Bia bädden är tillverkad av svensk freonfri polyeter. Överdraget består av högkvalitativt konstläder, fritt från giftiga ftalater, bly och flamskyddsmedel. Både polyetern och konstlädret är certifierade med ÖkoTex 100 klass 1, vilket innebär att materialen är godkända för närkontakt med bebis.
En av de stora fördelarna med Bia är att det är en hundbädd som är väldigt lätt att sköta. Den håller normalt en hunds livslängd och levereras med två års garanti på eventuella materialfel. Bia Original och våra andra produkter som är klädda med konstläder ska bara avtorkas med en svag tvållösning. Använd aldrig starka rengöringsmedel då den mjukgörare som finns i konstlädret kan förstöras. Eftertorka bädden med en torr trasa.
För mer information om ÖkoTEx 100 och deras klasser, besök deras site.
Vilken storlek passar min hund?
Sök i vår storleksguide för att hitta rätt storlek till din hund.









Martin Karlsson –
Hej! Absolut bästa hund bädden i världen. Så om tyckt av våra hundar.
Tyckte du att denna recension var hjälpsam?
För att rösta på en recension så behöver du vara inloggad
Ingrid Ann-christine Paulsson –
Älskar Bia bädden! Hållbar och fräsch samtidigt som den är mjuk och bekväm för hundarna. Kanten som används både som huvudkudde och stödkant är perfekt. Bäddar med filtar och då njuter greyhounden.
Tyckte du att denna recension var hjälpsam?
För att rösta på en recension så behöver du vara inloggad
Susanne Franzen Sandberg –
Toppen! Vår hund älskar sin BIA-bädd och sover gott i den
Tyckte du att denna recension var hjälpsam?
För att rösta på en recension så behöver du vara inloggad
Maria Lundberg –
Min Golden älskar din bed!
Tyckte du att denna recension var hjälpsam?
För att rösta på en recension så behöver du vara inloggad
Eva Andersson –
Den bästa bädden vi haft till vår hund! Har haft andra märken, men Bia är bäst!
Tyckte du att denna recension var hjälpsam?
För att rösta på en recension så behöver du vara inloggad