En vatten- smuts- och oljeavvisande bädd som klarar utomhusmiljö såväl som den är snygg inomhus. Överdraget är mjuk och mycket slitstarkt. Outdoormaterialet ligger även i botten på bädden så den kan placeras på gräsmattan utan att fukt tränger upp i bädden. Om bädden mot förmodan skulle bli fuktig eller blöt så är materialet andningsbart från insidan så den torkar snabbt i solen.
Det kan tvättas i 40 grader syntet och behåller sin vattenavvisande egenskap om man torktumlar eller stryker materialet på minst 80 grader efter tvätt. Sköljmedel får ej användas.
Bia Outdoor kan även kombineras med samt Bia Ortho, det tryckavlastande materialet.
Materialet till Bia Outdoor är tillverkat i Sverige och är märkt med Öko Tex klass 2 certifiering. Polyeterstommen är tillverkad av svensk freonfri polyeter med Öko Tex klass 1 certifiering.
Sök i vår storleksguide för att hitta rätt storlek till din hund!
Anders M. –
Galet bra, har haft en outdoor i tre år nu. Så skönt att ha en skön bädd ute på altanen till Molly. Supernöjd!
Cecilia L. –
Vi älskar den, tyvärr så gnagde valpen lite på ett hörn men sen dess har det inte varit några problem.
Lisa Frölén –
En fantastiskt bra bädd!
Vi har två stycken i stugan som ligger ute hela somrar. På vintern tar vi hem dom så de kan användas ute dagar som är lite varmare då hundarna gillar att ligga ute och sola sig. Det är skönt att veta att hundarna varken blir blöta eller kalla av snön.